Konec septembra je čas za pobiranje pridelka in pripravo ozimnice. Da boste lahko čez zimo uživali v sadovih svojega dela, pravočasno poskrbite za pravilno shranjevanje pridelka!
Pridelke za shranjevanje pobirajte ob suhem vremenu. Pred shranjevanjem jih ne umivajte, ampak na njih pustite zemljo, ki jih bo ščitila pred izgubo vlage. V ozimnico sodijo samo zreli, zdravi in nepoškodovani pridelki.
Klet ali shramba, kjer boste shranjevali pridelke, naj ima temperaturo približno 4 stopinje C. Imeti mora dovolj vlage, med 75 in 90 %.
Korenje je najbolje shranjevati v suhem orehovem listju. Pred tem korenju odtrgajte liste.

Na pridelkih pustite zemljo, ki jih bo ščitila pred izgubo vlage.
Peteršilj se shranjuje v mivki. Naredite zaboj velikosti 60 x 60 cm in zasadite korenine v mivko. Vsakih 10 dni ga je potrebno zalivati. Shranite ga na temperaturi okoli 4 stopinj C. V mivki lahko shranjujete vso gomoljasto zelenjavo.
Čebula in česen se morata po obiranju posušiti. Odstranite nadzemni del in peclje. Dajte jih v gajbo do zime oz. novembra, preden začne zmrzal. Nato jih spravite v shrambo ali suh prostor temperature do 4 stopinje C.
Krompir za ozimnico shranite v ločen prostor, da se druga živila ne bi navzela njegovega vonja. Enako velja za jabolka, hruške in druge vrste sadja, saj se pri zorenju sadja izločajo plini, ki pospešujejo kaljenje zelenjave.
Fižol se mora po obiranju dobro posušiti. Nato ga zamrznite, da bi uničili mrčes.
Iz paradižnika naredite mezgo, lahko pa ga tudi celega zamrznete.
Zelje se kisa, bodisi naribano ali pa cele glave (za sarmo). Tudi papriko lahko kisate.
Če imate rastlinjak, pred mrazom vanj presadite radič, endivijo in korenasto zelenjavo.
Gomoljasto in korenasto zelenjavo hranite le do konca februarja, saj se z valentinovim rastline začnejo pripravljati na ponovno rast.
Vir nekaterih nasvetov je knjiga Vrtnarček 2014 avtorice Alenke Henigman.