V kuhinji preživimo veliko časa, vsaj tisti, ki uživate v kuhanju. Hitro pa se zgodi, da kuhinjske omarice postanejo polne sestavin in pripomočkov, na katere pozabite. Inventuro v kuhinji je priporočljivo narediti vsaj štirikrat letno, da ostajate na tekočem z vsebino vaših omaric. Kako se lotiti inventure in katere stvari so najbolj pomembne?
1. Urejanje živil v omaricah
V vsaki kuhinji se najde kakšen zdrob, testenine ali drugo živilo, ki je pozabljeno ostalo stisnjeno v kot kuhinjske omarice. Pri vsaki kuhinjski inventuri je najbolj pomembno, da uredite živila. Izpraznite vse kuhinjske omarice in jih dobro očistite. Vse police očistite s čistilnim sredstvom in vodo, nato pa jih obrišite do suhega.

Pri vsaki kuhinjski inventuri je najbolj pomembno, da uredite živila. (Vir: decoist)
Kaj z vsemi živili? Ločite jih na več kategorij:
- sladko (sladkor, kakav, prigrizki in podobno),
- napitki (kava, čaj, sirupi in praški),
- živila, iz katerih kuhate glavne jedi (testenine, riž, zdrob, kaše),
- suhe stročnice (fižol, čičerika, leča, soja),
- olja in kisi (oljčno, sončnično, bučno, kisi za solate),
- začimbe,
- pripomočki za peko (moka, pecilni prašek, vaniljev sladkor, želirno sredstvo, koruzni škrob …)
- in jedi za zajtrk (kosmiči, semena in podobno).
Nato preglejte vse datume uporabe. Vsa živila, ki jim je pretekel rok uporabe, zavrzite. Posebno pozornost namenite moki, v kateri se radi zaredijo molji. Če imate živilo odprto že več mesecev, pa ga še niste porabili, se vprašajte, ali ga boste še isti teden uporabili. Če ga ne boste, ga ali podarite nekomu, ki ga bo, ali pa ga zavrzite.

Pri pospravljanju si pomagajte z različnimi steklenimi kozarci, v katerih lahko organizirate različna živila. (Vir: s-media)
Velikokrat pozabimo, da že imamo odprt riž in kupimo novega. To se pogosteje dogaja takrat, kadar so omarice razmetane in nimamo pregleda nad sestavinami, ki jih imamo doma. Če ste sledili zgornjemu nasvetu, ste že prej vsa živila razdelili v več skupin. Pomagajte si s posodicami, da ločite različne vrste živil. Kaše pretresite v steklene kozarce in jih dobro zaprite. Tudi z ostalimi drobnimi živili lahko storite enako. Vse začimbe dajte v eno večjo škatlo ali jim namenite posebno polico. Živila, ki so pred potekom roka uporabnosti, postavite na vidno mesto, da jih boste hitreje porabili.
2. Jedilni servis
Iz predalov in omar zložite ves jedilni servis, torej pribor, krožnike in kozarce. Dobro očistite omarice in predale, kjer se velikokrat nabere prah ali drobtine kruha. Preglejte vse krožnike in kozarce in izločite tiste, ki so okrušeni ali poškodovani. Razmislite, ali si lahko privoščite nov set kozarcev in krožnikov ali bo poškodovan servis še nekaj časa ostal pri hiši. Seveda poškodovanih krožnikov ne boste menjali štirikrat letno, vendar je na vsakih nekaj let čas za osvežitev servisa.

Preglejte vse krožnike in kozarce in izločite tiste, ki so okrušeni ali poškodovani.
Dobro zloščite ves pribor in kozarce. Če so kozarci izgubili sijaj zaradi pomivalnega stroja, jih v stroju operite s čistilom, ki jim bo vrnil lesk. Nabrusite nože in dobro očistite morebitne packe na krožnikih.
3. Posoda
Tudi vso posodo zložite iz predalov in omaric in najprej dobro očistite pohištvo. Nato preglejte posodo, če je slučajno kje ostal kakšen zasušen kos hrane, in jo ponovno očistite. Dobro preglejte tudi teflonske posode in pekače – če so poškodovani, jih raje zavrzite, saj v hrano oddajajo zdravju škodljive snovi. Preglejte tudi deske za rezanje – imate za vsa živila le eno desko ali imate ločene deske? Že za nekaj evrov dobite paket desk v različnih barvah, s čimer boste ohranjali višjo raven čistoče v kuhinji. Res ni najbolje, da na isti deski režete surovo meso in sveže sadje.
4. Kuhinjski pripomočki
V kakšnem stanju so mali gospodinjski aparati in različni kuhinjski pripomočki? Jih redno in temeljito čistite ali so ob vsakdanji uporabi deležni zgolj površnega splakovanja? Posvetite jim malce več pozornosti in jih temeljito očistite. Kavni avtomati, mešalniki, terilci orehov in podobni pripomočki pogosto ostajajo zanemarjeni, ker nimamo volje ali časa, da bi jih dodobra očistili. Vsaj nekajkrat letno jih zloščite.
Na koncu še dobro očistite vse kuhinjske površine, pobrišete omarice po zunanjih ploskvah in vaša kuhinja je preživela inventuro!