Jesen je čas žetve, je pa tudi čas, ko načrtujemo vnaprej in začnemo s setvijo zelenjave, ki nam bo zagotovila dragocene zimske letine in zgodnje pomladno-poletno obiranje.
Jeseni so tla še topla, zato semena hitro kalijo. Če je vreme še vedno dobro, se lahko rastna doba nadaljuje več tednov. Zato svojih gredic ne puščajte praznih – tu je nekaj vrtnin, ki jih sejemo in sadimo v septembru in oktobru.

Ni treba, da vaše vrtne gredice jeseni ostajajo prazne.
# 1 Zelenolistnata zelenjava
Konec septembra in v začetku oktobra sejemo špinačo, ki jo bomo nabirali naslednjo pomlad. Špinačo, ki smo jo posejali v prvi polovici septembra, pa bomo rezali še isto leto. September je tudi čas setve ali sajenja zimskih vrst solate, v kateri boste lahko uživali že zgodaj pomladi. Pri vrtičkarjih sta priljubljeni zlasti mehkolistna in krhkolistna zimska solata.
Če želite posejati motovilec, sejte lanska semena, letošnja pa uporabite naslednje leto. Za seme motovilca je namreč značilno, da slabo kali v prvem letu po pobiranju. Motovilec, posejan v začetku septembra, bomo pobirali istega leta, setev konec septembra in oktobra pa pomeni spomladanski pridelek.
Celo leto, ko je temperatura nad 5 stopinj Celzija, pa lahko sejemo rukolo. Ker zanjo niso potrebne posebne gredice, jo lahko sejemo kar med solato.

Ste vedeli, da lahko zgodaj jeseni sadimo tudi redkvico?
#2 Čebula in česen
Jesenski čas za setev čebulčka septembra in oktobra (naslednjič bomo to lahko storili konec marca in začetek aprila), medtem ko je čas za setev česna druga polovica oktobra in prva polovica novembra. Pri sajenju pazimo na razdaljo; med vrstami naj bo 20 do 25 cm razdalje, v vrsti pa 10 cm.
#3 Redkvice
Če smo jih posejali do sredine septembra (ko je zadnji rok za to), jih bomo lahko pobirali čez dober mesec dni. Ker za kaljenje ne potrebuje ogrete zemlje, bo naslednji čas za setev redkvice že zelo zgodaj pomladi. Podobno kot rukolo je ne sejemo samostojno, temveč med ostale vrtnine.

Grah potrebuje vlago in ne mara vročine.
#4 Grah
Grah lahko sejemo tudi v jesenskem času, saj ne uspeva v vročini in potrebuje vlago. Jeseni sejemo zgodnje sorte graha. Pred setvijo zemlje ne gnojimo, saj bo že sam grah oplemenitil zemljo z dušikom. Vzgojimo ga lahko celo v lončkih, in sicer v vsakega posejemo po pet semen.
Pripravila: Tanja Žuvela
Vse fotografija, vključno z uvodno: Pixabay