Po podatkih Ameriškega združenja za psihologijo se v ZDA loči približno 40 do 50 odstotkov poročenih parov – in razlog številka ena za to je denar. Ali se denarne težave pričnejo, ko se par poroči? Ali obstajajo načini, s katerimi bi jih lahko odpravili, še preden se par odloči za skupno življenje? V tem članku boste spoznali pet pogostih finančnih napak, ki jih počnejo pari in se jim vi lahko izognete.
1. Nimata odkritega pogovora o denarju
Vsak od nas ima drugačno “denarno osebnost”, odvisno od preteklih izkušenj z denarjem. Zato je nujno, da se partnerja pogovorita o tem, kako gledata na denar in ga upravljata. Je vaš partner varčevalec ali porabnik? Ustvarja denarno zalogo ali raje tvega? S pogovorom o tem bosta spoznala, ali sta vajina pogleda na denar združljiva, razumela bosta svoje razlike in se lažje izognila sporom v prihodnosti.

Imata oba enake poglede na varčevanje denarja? Vir: pixabay.com
2. Nimata sistema za delitev odhodkov
Če par mesečno zasluži enak znesek, je enostavno deliti račune na dve polovici. Kaj pa, če eden zasluži več kot drugi? Kateri sistem boste uporabili v tem primeru? Bo eden plačeval najemnino, medtem ko bo imel drugi čez življenjske stroške? Ali bo delitev stroškov temeljila na dohodku ali kakšni drugi postavki? S predhodnim pogovorom si morata pred skupno vselitvijo priti na jasno, kdo bo kaj plačeval.
3. Sta brez skupnih denarnih ciljev
Skupno določanje denarnih ciljev (lahko gre za nakup nepremičnine, varčevanje za počitnice, prenovo stanovanja ipd.) je temelj za upravljanje denarja. Partnerjema omogoča, da določita prioritete, ki so nujne za doseganje zadanih ciljev. Skupni cilji ustvarijo tudi ravnovesje, tako da nihče ne odstopa od smeri, v katero gresta s svojimi financami.

Določita denarne cilje in se redno pogovarjajta o njih. Vir: pixabay.com
4. Redko se pogovarjata o denarju
Svoje finance redno nadzorujta, da zagotovita, da še vedno delujeta v skladu z načrti in cilji, ki ste jih zastavila. Napaka, ki jo pogosto naredijo pari, je, da se o financah ne pogovarjajo redno – to pa lahko ustvari nesoglasja in konflikte. Zato se vsaj enkrat mesečno pogovarjajta o denarju.
5. Ves denar združujeta v skupnem računu
Čeprav je dobro združiti finance in imeti skupni račun, iz katerega plačujeta skupne življenjske stroške, je pomembno tudi to, da ima vsak od vaju svoj lastni račun, ki ga samostojno nadzoruje. V razmerju bi vedno morala obstajati denarna neodvisnost, saj tudi to prispeva k dolgi in uspešni skupni poti.
Pripravila: Tanja Žuvela
Uvodna fotografija: Pexels