Quantcast
Channel: Dom – Družina
Viewing all articles
Browse latest Browse all 252

Bi radi vzgojili bonsai drevesce? To so osnove, ki jih morate poznati

$
0
0

Tradicija gojenja miniaturnih drevesc, bonsajev, izvira z Japonske. Dobesedni prevod besede “bonsaj” pomeni drevo v loncu in vanj lahko vzgojimo vsako drevo, pa naj bo to breza, lipa, bukev ali hrast. Postopek vzgoje bonsaja je lahko dolgotrajen, a bo vaš trud na koncu poplačan. Kako se lotiti vzgoje čisto svojega bonsaj drevesca, preberite v nadaljevanju.

Najprej izberite vrsto drevesa, ki bi ga radi vzgojili v lončku. Vir: bonsaitreehelp.com

Prvi korak je, da se odločite, katero drevo želite vzgojiti v bonsaj. Zelo pomembno je, da izberete rastlino, ki ustreza okolju, v katerem bo rasla. Če boste imeli drevesce na odprtem, nikar ne izbirajte (sub)tropskih drevesnih vrst, saj ne bodo dobro uspevale zaradi vremenskih vplivov. Če boste imeli bonsaj na odprtem, je najbolj varno, da se odločite za drevo, ki je doma v vašem okolju.

Sadiko želenega drevesca lahko kupite v drevesnici ali vrtnariji, primerno rastlinico pa lahko s kančkom sreče najdete tudi v gozdu. Bonsaj drevesce lahko vzgojite tudi iz potaknjencev ali semen, a ga boste v tem primeru lahko začeli oblikovati šele po petih letih. Če se odločite za potaknjence, je primeren čas za njihov odvzem z matične rastline pozna pomlad, primeren čas za nabiranje semen v naravi pa je jesen.

Vzgoja bonsaja iz semen zahteva potrpljenje. Vir: tipsplants.com

Obrezovanje

Zdaj, ko ste kupili drevesce ali ga vzgojili, je čas, da začnete z najbolj ustvarjalnim delom – oblikovanjem bonsaja. Za ohranjanje miniaturnega drevesa je ključnega pomena obrezovanje. Za to boste potrebovali dobre konkavne klešče, saj za seboj pustijo vdrte rane, ki se hitreje celijo. Čeprav je nemogoče vedeti, katere veje obrezovati, da bi se bonsaj razvil v želeno obliko, vam pri tem lahko pomagajo fotografije napredka rasti bonsajev, ki jih najdete na spletu. Tu je nekaj vodil, kdaj bi morali odstraniti vejice:

– ko imajo zavoje ali so zasukane,
– če se dve veji pojavita na enaki višini, obdržite eno in drugo odstranite,
– če so veje na vrhu drevesa nesorazmerno debele.

Konkavne klešče povzročajo najmanj poškodb pri obrezovanju. Vir: banggood.com

Ožičenje

To je druga pomembna tehnika za oblikovanje bonsajev, pri kateri s pomočjo upogljive žice usmerjamo rast drevesca in vejic v želeno smer. Žico spiralno ovijemo okrog debla in vej in ko jo namestimo, potegnemo ožičen del rastline v želeno smer. Pri tem smo omejeni le z upogljivostjo lesa. Žico ovijamo okrog vej toliko časa, dokler ne obstane v želeni smeri.

Z ožičenjem je najbolje začeti zgodaj pomladi. Če ste popoln začetnik, vadite ožičenje na sveže odrezani veji. Priporoča se uporaba eloksirane aluminijaste žice ali obdelane bakrene žice. Jeklene žice ne pridejo v poštev, saj so pretrde in hitro začnejo rjaveti.

Z ožičenjem vej in debla določimo njihovo želeno lego. Vir: bonsaitree.co.za

Za ovijanje debla uporabite žico, debelo za tretjino debeline veje, za ovijanje debelejših vej pa dve žici. Žica naj bo za tretjino daljša od dolžine veje (če ima veja 25 centimetrov, naj bo žica dolga 33 centimetrov). Žico vedno ovijajte od debelejšega proti tanjšemu koncu, v poljubni smeri, pod kotom 45 stopinj. Ne ovijajte je pretesno, temveč le toliko, da se dotika skorje. Če je ožičenje treba ponoviti, prestavite žico na drugo mesto in ne tam, kjer je bila nameščena prej, da si skorja opomore. Brstov, listov in iglic ne ovijajte, saj jih bi s tem uničili.

Zalivanje

Pogostost zalivanja bonsajev je odvisna od velikosti lonca, vrste drevesca, prsti in podnebja. V splošnem pa velja, da prekomerno zalivanje povzroči propad korenine. Rastlina bo prav tako propadla v primeru, če je prst presuha. Najbolj priporočljivo je kapljično zalivanje z deževnico. Pri tem bodite temeljiti in prepojite vso zemljo.

ne pretiravajte z zalivanjem. Vir: bonsaitreegardener.net

Prst

Najbolje je, če naberemo zemljo v naravi, tam, kjer raste naša drevesna vrsta. Glavne sestavine zemlje za bonsaje so glina, pesek, listovka in bela šota. Pri tem je treba zagotoviti pravilno razmerje med organskim in anorganskim delom substrata. Če vzgajamo iglavca, mešamo 2 dela šote ali humusne zemlje, 1,5 dela izpranega peka in 1 del ilovice. Če vzgajamo listopadno drevje, mešamo 2 dela šote ali humusne zemlje, 1 del izpranega peska in 1 del ilovice. Če vzgajamo močvirno rastlino, mešamo po 2 dela šote ali humusne zemlje ter izpranega peska ter 3 dele rahle zemlje (igličevke).

Presajanje

Mlade bonsaje presajamo enkrat letno, nekaj let stare pa na vsaki dve do pet let. Presajanja se lotimo spomladi, še preden drevo prične z novo rastno dobo. Pri tem odstranimo stare in debele korenine, saj jih bonsaj ne potrebuje za fizično oporo. Vsaj polovico kapilarnih laskov pustimo nedotaknjenih, saj jih drevo potrebuje za prehranjevanje. Presajeni bonsaj dobro zalijemo in ga nekaj tednov pustimo v miru in zavetju.

Z nekaj vaje in spretnosti boste lahko vzgojili čudovit bonsaj. Vir: boredpanda.com

Gnojilo

Bonsaji rastejo v majhnih lončkih, z malo prostora in razpoložljivih hranil, zato je ključnega pomena redno gnojenje drevesa v rastni dobi. Če je drevo mlado ali hitro rastoče, bo potrebovalo več gnojila kot staro in počasi rastoče. Vrsta gnojila ni toliko pomembna, kot je njegova količina; imejte v mislih, da je treba pri bonsajih uporabiti manj gnojila, kot bi ga zahtevale običajne rastline.

Pripravila: Tanja Žuvela
Uvodna fotografija: Bonsai Empire


Viewing all articles
Browse latest Browse all 252

Trending Articles