Sobne rastline v dom prinašajo barvitost, domačnost in prečiščen zrak. Tako kot vsa živa bitja tudi rastline gredo skozi cikle rasti in počitka.
Jeseni, ko se zaključi sezona aktivne rasti in se zgodi sprememba vremena, je dobro, da jim namenite nekaj pozornosti. Z nekaj drobnimi spremembami v jesenskem času bodo spomladi cvetele kot še nikoli!
Svetloba
Večini rastlin ugaja svetloba, zato jih premestite k oknu ali v drug svetel prostor. Izogibajte se severni strani in jih raje postavite na mesta, kjer je največ svetlobe zjutraj in popoldan.

Sukulente jeseni prestavite v stanovanje. Vir: doityourself.com
Lokacija
Če ste poleti premestili rastline, kot so sukulente, na prosto, jih ob znižanju zunanje temperature prenesite v notranji prostor. Enako velja za rastline, ki skozi leto potrebujejo več toplote, kot so limona in kaktusi.
Rastline so občutljive na hladen in topel dotok zraka, zato jih ne postavljajte na “prometna” mesta v stanovanju, tik ob vrata ali odprtine in ventile, skozi katere bi v jesensko-zimskem času prihajal segret zrak. Nekatere rastline ne uspevajo dobro, če so položene ob okno. Praprotnice imajo raje temnejša mesta, saj na sončni svetlobi ovenijo.

V jesensko-zimskem času sobne rastline potrebujejo manj vode. Vir: doityourself.com
Vlaga
Ko se znižajo zunanje temperature, začnemo segrevati notranje prostore. Sobne rastline niso velike ljubiteljice suhega zraka in za protiutež potrebujejo vlago. Jeseni in pozimi zato postavite poleg njih kozarec vode – ko bo ta izhlapevala, bodo rastline posrkale vlago.
Voda
V jesensko-zimskih mesecih rastline običajno potrebujejo manj vode kot spomladi in poleti. Večina jih namreč preide v napol speče stanje, v katerem varčujejo s svojimi viri. To stanje se zaključi pomladi, ko se ponovno začne sezona rasti.
V hladnejših mesecih je dovolj, če tedensko preverjate, ali rastline potrebujejo vodo. V zemljo vstavite prst dva do štiri centimetre globoko – če ne čutite nobene vlažnosti, je čas za zalivanje.

Vse rastline ne uspevajo dobro, če so položene ob okno. Vir: gardenista.com
Gnojilo
Večina sobnih rastlin v jesenskih in zimskih mesecih ne potrebuje veliko gnojila, saj niso v aktivni fazi rasti in porabljajo manj energije. Izjema so cvetoče rastline, ki bodo hvaležne mesečnega gnojenja. Preostale rastline lahko gnojite enkrat na vsakih nekaj mesecev.
Pripravila: Tanja Žuvela
Uvodna fotografija: Reader’s Digest