Sukulente so zadnji modni krik med poročnimi cvetlicami, krasijo pa tudi marsikateri dom. Te debelolistne rastline, ki jih imenujemo tudi sočnice, niso zahtevne za vzgojo, pa vendar lahko pri tem naredimo kakšno napako. Takrat jim začne izpadati listje, rastlina pa kljub našemu ljubečemu zalivanju postaja vse bolj zgrbančena in nagubana.

Sukulente ne marajo “stiskanja”. Vir: goodhousekeeping.com
Glavni nasvet za vzgojo sukulent se glasi: v mislih se preselite v njihov naravni življenjski prostor, v puščavo. Rastline tam podnevi rastejo pod žgočim soncem. Deležne so monsunom podobnih nalivov, ponoči pa temperature močno padejo.
1. Premalo svetlobe
Vsem je jasno, da vse rastline potrebujejo svetlobo, a če sukulente postavite na okensko polico, kjer čez dan ni žgočega sonca, kar prosite za neuspeh. Te rastlinice so navajene vsak dan preživeti 12 ur na popolni puščavski pripeki in če jim ne morete zagotoviti zares velike količine sončnih žarkov, se odločite za manj izbirčno alojo.

Potrebujejo zares veliko sonca. Vir: goodhousekeeping.com
2. Premalo zalivanja
Katera koli rastlina bo ovenela brez vode, a sukulentam ne zadošča nekaj kapljic iz zalivalnika. Nad rastlino odprite pipo in uprizorite puščavski naliv. Vse sukulente uspevajo, ko so namočene v vodi, dokler ta ne začne teči skozi dno posode. Za popoln uspeh počakajte, da se zemlja povsem posuši, in jim nato privoščite naslednji “naliv”.
3. Uporaba standardne prsti
Kot zdaj že vemo, sukulente uspevajo v ekstremnem okolju. Zato se prijemi, ki veljajo za običajne rastline, pri njih ne obnesejo. To pomeni tudi, da ne bodo uspevale v standardni prsti. Ko svojo ljubko malo sukulento prvič pripeljete domov, njeni prsti dodajte nekaj anorganskega, puščavskega, denimo perlit.

Ne varčujte z vodo. Vir: goodhousekeeping.com
4. Preveč sukulent na kupu!
Te rastline niso med najbolj družabnimi. Če jih je preveč na kupu, to pomeni več možnosti za širjenje bolezni in ostrejšo konkurenco pri hranjenju, kar je zagotovilo za neuspeh. Če ste jih kupili lepo aranžirane v skupni posodi, jih doma pazljivo presadite v posamezne lončke.
5. Vrste, ki niso primerne za vzgojo
Nekaterih divjih sukulent se enostavno ne da ukrotiti. Izbirajte med tistimi, ki so bolj primerne za vzgojo doma. To so: Crassula (tolstica), Sansevieria (vrvnica) in Mammillaria cacti (mamilarija).
Pripravila: Tanja Žuvela
Uvodna fotografija: Good Housekeeping