Zamrzovalnik je kuhinjska zlata jama, kjer je shranjena hrana, ki je ne porabimo takoj in ne želimo, da se pokvari. To je tisti del kuhinje, ki nam omogoča, da si hitro pripravimo enostavne obroke in pri tem prihranimo čas, denar ter dodatne obiske živilske trgovine. Seveda pa se vse to zgodi samo, če znamo zamrzovalnik pravilno uporabljati.
Preden za slabo zamrznjeno hrano okrivite zamrzovalnik (ali zamrzovalno skrinjo), preverite, če ste morda vi tisti, ki pri njegovi uporabi delate katero od naslednjih devetih najpogostejših napak!

Sadeže in drugo manjšo hrano shranjujte v posebnem zabojniku v zamrzovalniku. Vir: topnotchrecipes.com
1. Previsoka temperatura. Najboljša temperatura za dalj časa zamrznjeno hrano je nič stopinj Celzija ali manj. Zamrzovalnik zato nastavite na najnižjo možno temperaturo. Ko sladoled postane pretrd za zajemanje, ga prestavite na vrata zamrzovalnika, kjer je temperatura najvišja.
2. Napol prazen zamrzovalnik. Poln zamrzovalnik bolje zadržuje temperaturo kot napol prazen. Kljub temu pa ga ne prenatrpajte s hrano, saj mora v njem krožiti zrak.
3. Slabo zavita hrana. Ne glede na to, ali je zamrznjena hrana spravljena v plastično vrečko ali zavita v aluminijasto ali plastično folijo, poskrbite za to, da bo embalaža dobro zatisnjena, tako da v njej ne bo ostajal zrak. Če hrano shranjujete v posodicah, jih napolnite skoraj do vrha (zamrznjena hrana se bo nekoliko razširila). Ko ne porabite vseh zamrznjenih rogljičkov ali piščančjih kroketov, jih shranite v tesno zatisnjeno vrečko ali posodo.

Zamrzovalnik naj ne bo prenapolnjen s hrano. Vir: splendidtable.org
4. Predolgo zamrznjena hrana. Na vrečke in posodice z zamrznjeno hrano zapisujte datume, kdaj ste jih shranili v zamrzovalnik. Preverite, kako dolgo se lahko posamezna vrsta hrane obdrži v zamrzovalniku. Hrano rotirajte, tako da bo tista z najstarejšim datumom vedno najprej na dosegu roke, da jo lahko čim prej porabite. Če hrana ostane predolgo v zamrzovalniku, se poslabšata njena tekstura in okus.
5. Izgubljena hrana. Če se v pralnem stroju izgubljajo nogavice, se v zamrzovalniku radi skrijejo manjši kosi hrane, kot so na primer sadeži, lupina parmezana ali kakšna žemljica. V zamrzovalniku imejte zabojnik, v katerem boste lahko shranjevali takšne manjše kose hrane.
6. Zamrznjeni skupki hrane. Hrano manjše velikosti, kot so jagode, hamburgerji in piškoti, najprej položite na pladenj in počakajte, da se v zamrzovalniku strdi. Šele nato jo stresite v skupno posodo – tako boste preprečili, da bi se med seboj sprijela.

Hrano v vrečkah pred zamrzovanjem dobro zatisnite, da v njej ne ostane zrak. Vir: happymoneysaver.com
7. Predolgo čakanje na zamrzovanje. Ko zamrznemo nekaj dni staro meso, bo ohranilo manj svežine kot tisto, ki smo ga zamrznili takoj po mletju. Tudi mafini, ki smo jih zamrznili takoj po tem, ko so bili pečeni, bodo imeli boljši okus od tistih, starih že nekaj dni.
8. Odtajanje pri sobni temperaturi. Mesa ne odtajajte na sobni temperaturi, saj se na njegovi površini lahko razrastejo bakterije. Odtajajte ga v mikrovalovki ali hladilniku.
9. Odpiranje hladilnika med izpadom elektrike. Ko zmanjka elektrike, pustite hladilnik zaprt, kolikor dolgo je mogoče, da hrana v njem ohrani čim nižjo temperaturo. Ko se elektrika znova pojavi, preglejte, kaj je ostalo zamrznjenega – vse to lahko ostane v zamrzovalniku. Vse, kar se je odtalilo (kljub temu, da je še vedno ledeno hladno), pripravite in pojejte takoj. Če ste v dvomih, se take hrane raje znebite.
Pripravila: Tanja Žuvela
Uvodna fotografija: Regimea