Quantcast
Channel: Dom – Družina
Viewing all articles
Browse latest Browse all 252

Kaj jedo zajčki?

$
0
0

Zajčki so zares prisrčne živali. V Sloveniji se uvrščajo med najbolj priljubljene domače ljubljenčke, takoj za psi in mačkami. Sama imam kunce že deset let in v tem času sem se naučila veliko o njihovi negi in prehrani. Zajčkovo hrano moramo pravilno izbrati, saj lahko sicer pride do hudih zdravstvenih zapletov.

Hišni zajček v dom prinese veliko veselja, vendar spada med zelo občutljive živali. Če je kosmatinček izpostavljen že manjšemu prepihu, začne kihati in se prehladi. Slabo prenaša stres, ki ga povzročita dviganje in rokovanje. Čeprav bi se z zajčkom radi crkljali, se je treba zavedati, da mu to povzroča nelagodje. Najraje ima nežno božanje in masiranje, ko je z nogicami trdno na tleh. Zaradi stresa lahko pride do zastoja prebave in posledično smrti. Sicer pa je za dobro prebavo, zdravje in počutje vašega ljubljenčka ključna pravilna prehrana.

Seno – osnovna hrana kunca

Kunec je rastlinojeda žival. Osnovna hrana, ki mu mora biti stalno na voljo, je seno. V njem se nahajajo vlaknine, nujne za pravilno prebavo. Poleg tega pomagajo odstranjevati kepice sprijete dlake iz črevesja. Žvečenje sena je pomembno tudi zaradi brušenja zob, ki kuncu nenehno rastejo. Če so predolgi, lahko postane neješč, zboli in celo umre.

Zajček naj ima vedno na voljo dovolj sena. Vir: bunnyapproved.com

Zajček naj ima vedno na voljo dovolj sena. Vir: bunnyapproved.com

Katero seno izbrati?

Mladi zajčki naj uživajo samo seno alfalfa, ki vsebuje višjo količino beljakovin in sladkorjev. Ta vrsta sena ni primerna za kunce nad sedmim mesecem starosti. Zanje so najboljše mešanice, ki vključujejo seno različnih trav, tudi mačjega repa in ovsa. Ko izbirate seno, bodite pozorni, da je sveže in dišeče, nikakor pa ne rjavkasto in staro. Najbolj ekonomično je, če ga kupujete pri lokalnem kmetu, sicer pa je na voljo tudi v trgovinah za živali. Kakor koli že, pazite samo, da ga ne zmanjka!

Pa še namig: priporočljivo je, da seno postavite v tisti kot kletke, kjer ima zajček stranišče, saj med njegovim uživanjem pogosto istočasno izloča. Tako se bo lažje navadil na stranišče.

Voda

Če je kunec navajen pitja iz napajalnika, ga nikar ne zamenjajte s posodico (in obratno). Skodelica z vodo oziroma napajalnik naj bosta vedno polna – poskrbite tudi za to, da bo voda stalno čista. Ob vročih dneh lahko v vodo položite eno do dve ledeni kocki.

Zelenjava

Zajčki obožujejo temno zeleno listnato zelenjavo. Vir: dailybunny.org

Zajčki obožujejo temno zeleno listnato zelenjavo. Vir: dailybunny.org

Kunec mora vsak dan dobiti tudi raznovrstno svežo zelenjavo. Najbolj mu tekneta temno zelena listnata in koreninasta zelenjava. Moj kunec denimo obožuje peteršilj, cikorijo, špinačo, radič in korenček. Od časa do časa mu ponudim tudi sveže, aromatične začimbe z vrta, kot sta meta in bazilika.

Kunci obožujejo tudi: blitvo, ohrovt, zeleno, koriander, deteljo, koper, regrat, kodrolistni ohrovt, romansko solato (ne ledenke) in vodno krešo.

Opazili boste, da kunček takoj prepozna, če je bila zelenjava pravkar nabrana, saj ob njej kar “podivja”. Nove vrste zelenjave uvajajte postopoma. Preden mu ponudite katero koli zelenjavo, jo dobro sperite. Zelenjavo vedno dobro osušite, razen v primeru, če se vam zdi, da vaš zajček premalo pije. Izogibajte se fižolu in rabarbari.

Priboljški, sadje in briketi

Priboljške, sadje in brikete mu ponudite redkeje, zgolj kot dodatek. Ob prepogostem uživanju preveč kalorične hrane se kunec hitro zredi in lahko zboli za sladkorno boleznijo. Moj ima enkrat dnevno na voljo krhelj jabolka in košček banane. Rad poje tudi kakšno češnjo, grozd, lešnik ali mandelj. Kunčki obožujejo tudi jagode, maline in ananas. Dnevno količino pelet zmanjšujte s starostjo živali. Kupujte tiste pelete, ki vsebujejo veliko vlaknin in manj beljakovin.

Če je kunec predebel

Pazite na prehrano, da se kunček ne zredi! Vir: pinterest.com

Pazite na prehrano, da se kunček ne zredi! Vir: pinterest.com

Kunec s prekomerno telesno težo ima težave z doseganjem svojega zadka, zato ne more zaužiti iztrebkov, iz katerih dobi pomembne hranilne snovi. Iztrebki se mu v tem primeru zalepijo na zadnji del, kar lahko zmotno zamenjamo za drisko. Ko kunček izloči daljši iztrebek, ki ni prav nič podoben navadnim majhnim bobkom, ga nikar ne odstranjujte, saj je narejen zato, da ga zaužije.

Kako prepoznati prebavne težave?

Ko se zajček slabo počuti, se to takoj pozna na spremembi njegovega obnašanja. Ob prenizkem vnosu sena lahko pride do zapore črevesja. Žival takrat čez noč izgubi tek, postane neizainteresirana, napihnjena, škripa z zobmi ali se kako drugače oglaša in morda celo preneha izločati. V primeru, da zaznate omenjene znake, kunca čim prej odpeljite k veterinarju. Zavedati se je treba, da so njegova prebavila izjemno občutljiva in zapora črevesja lahko vodi v šok in pogin.

Pripravila: Tanja Žuvela

Uvodna fotografija: Hare Wiki


Viewing all articles
Browse latest Browse all 252

Trending Articles