Quantcast
Channel: Dom – Družina
Viewing all articles
Browse latest Browse all 252

Dihur kot hišni ljubljenček

$
0
0

Gre za zelo igrivo žival, zmeraj aktivno, kadar ne spi. Zato moramo poskrbeti, da bo imel kaj za početi, kadar nas ni doma. Še najbolj je priporočljivo, da imamo dihurja v paru, da se zaposlita kar sama.

Za zelo majhne otroke dihurji niso najbolj primerni, saj se hitro ustrašijo sunkovitih, hitrih gibov in joka. Že malo večji otrok pa lahko normalno biva z dihurjem. Hitro se navadi tudi psov in mačk, s katerimi pogosto postanejo pravi prijatelji.

Dihur je čista žival in sam skrbi za svojo čistočo, zato tudi pretirano kopanje ni potrebno. Kot stranišče lahko služi časopisni papir, ki ga moramo redno menjati. Mnogokje je znan kot smrdljivec, kar lahko preprečimo s sterilizacijo oziroma kastracijo. Predvsem samci imajo lahko v času parjenja izrazit vonj. Drugače pa za vonj našega dihurja nikakor ni treba skrbeti.

Ko smo zdoma, se lahko naš dihur sprehaja po stanovanju ali pa mu priskrbimo primerno veliko kletko, ki jo postavimo na suho mesto brez prepiha. Če ga pustimo spuščenega, moramo pred dihurjem zavarovati kable in priključke in zapreti vsa okna, saj je zelo spreten in izmuzljiv.

Dihurja dvigujemo tako, da mu eno roko položimo pri zadnjih tačkah, drugo pa na trebuh, da dobi občutek varnosti. So zelo crkljivi in le redko agresivni. Zgodi se, da ugriznejo, a zgolj zaradi tipanja in preizkušanja novih in neznanih snovi.

V začetku moramo biti previdni in nežni, ne smemo ga pretirano dvigovati, saj se naš dihur še navaja na nas in nov dom. Potrpežljivo mu nastavljajmo hrano, da se nas navadi in izgubi strah. Potem nam bo pokazal zaupnost in z njo nešteto norčij. Dočakajo lahko med osem in deset let starosti.

Dihur je mesojedec, zato moramo zelo paziti, če so med našimi hišnimi ljubljenčki tudi miške, hrčki in drugi glodalci, ki so dihurjeva naravna hrana. Obstaja posebej pripravljena hrana za dihurje, lahko pa ga hranimo tudi s tisto za mačje mladiče. Seveda pa mu lahko tudi sami dajemo sveže meso. Hrani se večkrat dnevno, zato naj bo hrana večkrat ali kar vseskozi nastavljena.

Poleg hrane naj ima ves čas na voljo tudi vodo, ki jo nalijemo v težjo skodelico ali posodo, da je dihur ne more razliti. Ne sme pa piti mleka in mlečnih izdelkov in v zelo omejenih količinah sadje in zelenjavo, oreščke in svinjsko meso. 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 252